Czym różni się psycholog od psychoterapeuty?

Dużo osób używa tych pojęć zamiennie. Jest to jednak błędne podejście do tej sprawy. Okazuje się bowiem, że psycholog i psychoterapeuta mają nieco inne kompetencje. Jakie występują zatem najważniejsze różnice?

Co warto wiedzieć na temat pracy psychologa?

Psycholog Gdańsk to osoba, która ukończyła odpowiednie studia. Jakie? Są to studia magisterskie, czyli drugiego stopnia na kierunku psychologia. Ten zawód skupia się na dwóch obszarach działań. Są to czynności diagnostyczne oraz pomoc psychologiczna. Na przykład w przypadku osób posiadających kłopoty związane z życiem prywatnym lub zawodowym. Psycholog Gdynia wykonuje również testy psychologiczne. Może bez żadnego problemu wydawać zaświadczenia oraz orzeczenia psychologiczne. Jakie diagnozuje problemy? Kiedy konkretnie pomaga? Na przykład biorące pod uwagę podstawowe problemy rodzinne, występujące pod kątem naszej pracy itp. Psycholog diagnozuje osobowość lub intelekt. Przy pomocy testów psychologicznych jest w stanie wykryć też pewne odchylenia, które będą mogły być potem oczywiście leczone.

Czym charakteryzuje się psychoterapeuta?

Okazuje się, że te zawody nieco różnią się pod kątem kompetencji. Na samym początku trzeba zauważyć, że psychoterapeuta może być jednocześnie psychologiem. Występuje tutaj jeden warunek. Jaki? Trzeba ukończyć studia podyplomowe albo uczęszczać do szkoły psychoterapii. Takie zajęcia trwają natomiast łącznie 4 lata. Psycholog Gdynia zazwyczaj pomaga w nieco mniej zaawansowane problemach. Często pacjenci zgłaszają się tylko na jedną lub maksymalnie kilka wizyt. To bowiem wystarczy, aby poradzić sobie z rozmaitymi kłopotami. Z kolei psychoterapeuta to nieco bardziej zaawansowany zawód. Taki fachowiec zajmuje się przeważnie długoterminową terapią. Zajęcia mogą trwać nawet kilka lat. Wszystko po to, aby osiągnąć odpowiednie zmiany w aspekcie funkcjonowania konkretnego pacjenta. Psychoterapeuta pomaga na przykład w przypadku ludzi z depresją. Tak samo jest biorąc pod uwagę zaburzenia odżywiania, objawy psychosomatyczne, zaburzenia snu itp. Nie da się ukryć, że są to bardzo poważne problemy, które wymagają długotrwałej współpracy z fachowcem z prawdziwego zdarzenia.

Wybór odpowiedniego specjalisty ma znaczenie

Dlatego tak ważne jest to, by zdecydować się na odpowiedniego fachowca. Rekomendujemy, aby sprawdzić dokładnie jego kompetencje i dostosować je do swoich obecnych problemów. Pamiętajcie, że psycholog i psychoterapeuta to bowiem nie jest jedno i to samo.

You might also like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *